Podczas ostatniej 2019r. Sesji Rady Miejskiej w Busku – Zdroju, 30 grudnia 2019r., radni uchwalili budżet gminy na 2020 rok.

Nowy budżet to 149,744,681,00 złotych po stronie dochodów oraz 193,644,681,00 złotych po stronie wydatków. Przyszłoroczny deficyt zaplanowano na poziomie 43,9 miliona złotych i będzie on pokryty z kredytów w kwocie 34,5 mln złotych oraz nadwyżki budżetu z lat ubiegłych w kwocie 9,4 mln złotych.

Budżet Gminy Busko – Zdrój na 2020 r. – uchwalony Budżet Gminy Busko – Zdrój na 2020 r. – uchwalony

Największa część budżetu to wydatki inwestycyjne w kwocie 66,2 mln zł., które stanowią 34,19 % w stosunku do wszystkich wydatków budżetowych. Busko zamierza zakończyć w 2020 roku kilka dużych i kosztownych zadań, więc dobrze ułożone finanse są tutaj bardzo istotne. I tak rewitalizacja starego parku pochłonie w 2020 r. 18,9 ml zł, realizacja całego zadania pn. ,, Wzrost gospodarczy uzdrowiska poprzez rozwój potencjału endogenicznego i zwiększenie dostępu do zasobów naturalnych – Rodzinny Park Zdrowia w Busku – Zdroju” – 22 mln zł., realizacja zadań z projektu ,, Rozwój społeczno - gospodarczy, fizyczny i przestrzenny Miasta Busko – Zdrój poprzez działania rewitalizacyjne - 11, 1 mln.

Utworzenie nowego produktu turystycznego ( turystyka sportowa) w celu pobudzenia rozwoju gospodarczego – 4,1 ml. Poprawa efektywności energetycznej w budynkach użyteczności publicznej oraz sektorze mieszkaniowym - 2,7 mln , montaż instalacji fotowoltaicznych w gospodarstwach domowych na terenie Gminy Busko – Zdrój – 840 tys. Budowa oświetlenia w 19 miejscowościach na terenie Gminy oraz na 8 ulicach na terenie miasta – 180 tys. Budowa świetlicy w miejscowości Kołaczkowice – 800 tys. Ponadto przeprowadzony zostanie remont dróg gminnych na odcinku Chotelek – Chorakowa oraz Chotelek – Siesławice – 2 mln. Realizacja zadania pn. ,, Aktywni Seniorzy w Busku – Zdroju” – 721 tys. W ramach projektu pn. ,, Uporządkowanie gospodarki wodno – ściekowej na terenie Miasta i Gminy Busko- Zdrój” dopłata do wody i ścieków – 1,6 mln.

Jeśli chodzi o pozostałe wydatki to najwięcej pieniędzy pochłoną: pomoc społeczna i rodzinna – 45,1 mln zł ( 23,3 %), oraz oświata i wychowanie – 41, 7 mln zł ( 21,5 %). W dalszej kolejności transport i łączność ok. 8,3 mln zł ( 4,3 %), kultura i ochrona dziedzictwa narodowego – 3,6 mln (1,9 %), kultura fizyczna 3 mln zł ( 1,5 %). Ostatnią grupę wydatków, ale nie najmniejszą, stanowią dotacje. Gmina udzieli w przyszłym roku dotacji podmiotowej dla jednostek sektora finansów publicznych i niepublicznych w wysokości ponad 6,8 mln zł ( 3, 52 % ) oraz celowych m.in. na realizację zadań pożytku publicznego w wysokości 1,1 mln zł ( 0,6 %).

Aktualna sytuacja finansowa Gminy Busko – Zdrój jest stabilna, bardzo niskie zadłużenie w wysokości 2,2 mln zł stanowi jedynie 1,5 % co pozwoli realizować wydatki budżetowe zgodnie z planem. Budżet jest bezpieczny, a na ewentualne trudności w jego realizacji może wpływać koniunktura gospodarcza kraju, która choć trudno przewidywalna, jest jedynym z głównych czynników, wpływające na finanse gminy.