Twoja przeglądarka jest stara i nie obsługuje tej strony w poprawnym formacie.
Proszę zaktualizować przegladarkę do nowszej wersji lub wybrać inną z listy poniżej.

Przeglądarka FierFox Przeglądarka Google Chrome Przeglądarka Opera Przeglądarka Internet Explorera Przeglądarka Safari
Kategoria

W dniach 30 września – 1 października w Busku-Zdroju miały miejsce Spotkania z Kulturą Żydowską. Okazją ku temu była renowacja żydowskiego cmentarza w mieście.

XIV Spotkanie z Kulturą ŻydowskąXIV Spotkanie z Kulturą ŻydowskąXIV Spotkanie z Kulturą ŻydowskąXIV Spotkanie z Kulturą Żydowską

Przy ulicy Widuchowskiej w Busku-Zdroju odrestaurowano, z inicjatywy Towarzystwa Miłośników Buska-Zdroju (TMB), żydowski cmentarz, którego rededykacja nastąpiła 30 września. Goście dopisali, zjawił się m.in. minister Jan Kasprzyk szef Urzędu ds. Kombatantów i Osób Represjonowanych, przedstawiciel wojewody świętokrzyskiego Paweł Lubieniecki, przedstawiciel marszałka województwa świętokrzyskiego Karol Kliś, Leopold Kozłowski ostatni klezmer Galicji, członkowie Towarzystwa Miłośników Buska-Zdroju, zastępca starosty buskiego Stanisław Klimczak, zastępca burmistrza Buska-Zdroju Henryk Radosz, sekretarz gminy Dorota Sroka, radny wojewódzki Mieczysław Sas, Wojciech Łygaś z Fundacji Rodziny Nissenbaumów i Bogdan Białek współprzewodniczący Rady ds. Dialogu Chrześcijańsko-Żydowskiego, Daniel Chodom przewodniczący Bractwa Pogrzebowego przy Gminie Żydowskiej w Katowicach, Eve de Viers buszczanka pochodzenia żydowskiego mieszkająca w Holandii, Krystyna i Dariusz Stankowscy przedstawiciele grupy żydowskiej z Warszawy i wielu innych znamienitych gości.

Głos zabrał m.in. prezes TMB Leszek Gadawski, który przedstawił działania zmierzające do renowacji cmentarza, Henryk Radosz, przybliżył historię powstania cmentarza, a minister Jan Kasprzyk mówił o wartościach najważniejszych, jak miłość i szacunek do drugiego człowieka. O wspólnej historii polsko-żydowskiej wypowiedzieli się również:

Wojciech Łygaś z Fundacji Rodziny Nissenbaumów i Bogdan Białek współprzewodniczący Rady ds. Dialogu Chrzescijańsko-Żydowskiego.

Kolejnym punktem uroczystości było odsłonięcie tablicy upamiętniającej ofiary egzekucji hitlerowskich podczas II Wojny Światowej i złożenie wiązanek kwiatów. Odbyło się to w oprawie pieśni „Hevenu shalom alechem" w wykonaniu dzieci z Klubów „Wolna Strefa", harcerze z Hufca ZHP Busko-Zdrój wypuścili białe gołębie, symbol pokoju i jedności.

Całość artystyczną nutą uświetnił chór z I Liceum Ogólnokształcącego im. Tadeusza Kościuszki w Busku-Zdroju, pod przewodnictwem ks. Józefa Majchrzyka.

Uroczystość poprowadził Jarosław Zatorski – koordynator odbudowy cmentarza żydowskiego w Busku-Zdroju. Towarzyszyła jej wystawa przygotowana przez Franciszka Rusaka, Piotra Kaletę i Magdalenę Kukułę.

Mszę Ekumeniczną w kościele pw. św. Brata Alberta w intencji Żydów, byłych mieszkańców Buska-Zdroju, koncelebrowało siedmiu księży, homilię wygłosił ks. prof. Paweł Mazanka kierownik Katedry Uniwersytetu Księdza Stefana Wyszyńskiego w Warszawie . Po uroczystościach odbyło się otwarte spotkanie na placu kościelnym, które połączone zostało z wręczeniem pamiątkowych publikacji - książek Jana Chruślińskiego wraz z dedykacją autora.

Drugi dzień Spotkań z Kulturą Żydowską obfitował w gros wydarzeń kulturalnych, wśród nich prezentacje taneczno-muzyczne młodzieży z Chmielnika i Szydłowa, prelekcje „Kultura żydowska częścią kultury polskiej", „Dlaczego Żydzi są mądrzy i bogaci?" oraz przedstawienie teatralne „Aj waj! Czyli historie z cynamonem" Grupa Rafała Kmity.