Twoja przeglądarka jest stara i nie obsługuje tej strony w poprawnym formacie.
Proszę zaktualizować przegladarkę do nowszej wersji lub wybrać inną z listy poniżej.

Przeglądarka FierFox Przeglądarka Google Chrome Przeglądarka Opera Przeglądarka Internet Explorera Przeglądarka Safari
Kategoria

Aktualności

Burmistrz Miasta i Gminy Busko-Zdrój zaprasza mieszkańców Miasta i Gminy Busko-Zdrój do udziału w akcji ekologicznej chroniącej powietrze pn. "Odpady segregujesz choinkę otrzymujesz"

Dokumenty do pobrania:

Regulamin [ pdf ].
Załącznik nr 1 do Regulaminu [ pdf ] [ doc ].

baner

„Lato w mieście z Eco Studio” to konkurs organizowany w ramach projektu edukacyjne-go „Eco Studio ELECTRO-SYSTEM”. Jego celem jest poszerzenie wiedzy dzieci i młodzieży na temat zużytego sprzętu elektrycznego i elektronicznego, sposobów postępowania z nim oraz wpływu na środowisko naturalne, zdrowie i życie ludzi. Do wygrania są cenne nagrody w postaci tablicy interaktywnej, materiałów multimedialnych na tablice i projektory, tabletów z edukacyjnymi materiałami wideo oraz wakacyjnego spotkania z gwiazdami. 

Darmowa aplikacja KIEDY SMIECI.INFO

Już od dziś mieszkańcy gminy Busko-Zdrój, mogą korzystać z darmowej aplikacji KIEDYSMIECI.INFO służącej do powiadomień o odbiorach odpadów komunalnych.

Prosta i przyjazna użytkownikowi aplikacja, którą każdy z nas może zainstalować na swoim smartfonie posiada kilka funkcji ale jedno główne zadanie - to poinformować o zbliżającym się odbiorze odpadów. Po instalacji i określeniu miejsca odbioru odpadów aplikacja dyskretnie przypomni użytkownikowi o dacie odbioru odpadów komunalnych. W aplikacji dostępne są również zasady prawidłowej segregacji śmieci, a kolory koszy są zgodne z wytycznymi Ministerstwa Ochrony Środowiska.

Aby korzystać z wybranego systemu płatności należy pobrać aplikację ze strony https://kiedysmieci.info/ lub z dedykowanego sklepu z aplikacjami w telefonie. Wybrać swoje województwo, powiat i gminę, określić miejscowość / ulicę / dzielnicę i sprawdzić harmonogram wywozu odpadów komunalnych. Dodatkową opcją jaką posiada aplikacja jest informacja dla mieszkańców o wysokości miesięcznej stawki za gospodarowanie odpadami komunalnymi wraz z numerem konta na który należy uiścić opłatę. Informację dotyczącą lokalizacji oraz godzin otwarcia Punktu Selektywnej Zbiórki Odpadów Komunalnych (PSZOK).

KORZYŚCI Z KORZYSTANIA Z KIEDYSMIECI.INFO

Plastik nie do pieca – piec nie do plastiku

Prowadzona od kilku lat przez Fundację PlasticsEurope Polska kampanii edukacyjno-społeczna pt. „Plastik nie do pieca – piec nie do plastiku” przypomina o szkodliwości spalania odpadów w piecach, przydomowych kotłowniach i na wolnym powietrzu.

Czy wiesz, że spalanie odpadów w tym m.in. plastików w domowych piecach jest niezgodne z prawem?

Czy zdajesz sobie sprawę, jakie konsekwencje dla zdrowia i środowiska niesie za sobą to negatywne zjawisko?

Odpady segregujesz choinkę otrzymujesz

Regulamin [ pdf ].

Załącznik nr 1 [ docx ].

Załącznik nr 2 [ docx ].

INFORMACJA

Urząd Miasta i Gminy w Busku-Zdroju informuje, iż stawki opłat za gospodarowanie odpadami komunalnymi od 1 października 2020 uległy zmianie i wynoszą:

19,50 zł – odpady zbierane i odbierane w sposób selektywny od jednego mieszkańca/ miesięcznie;
17,50 zł –odpady zbierane i odbierane w sposób selektywny wraz z gromadzeniem odpadów ulegających biodegradacji we własnym kompostowniku oraz zagospodarowanie ich na własnej nieruchomości od jednego mieszkańca/ miesięcznie;
39,00 zł – opłata podwyższona za gospodarowanie odpadami komunalnymi, jeżeli właściciel nieruchomości nie wypełnia obowiązku zbierania odpadów w sposób selektywny od jednego mieszkańca/ miesięcznie.

Najbliższy termin płatności opłaty za gospodarowanie odpadami komunalnymi przypada na 15 października 2020r.

PLAKAT

Regulamin [ pdf ].
Załączniki do regulaminu [ pdf ].

ODPADY SEGREGUJESZ CHOINKĘ OTRZYMUJESZ ODPADY SEGREGUJESZ CHOINKĘ OTRZYMUJESZ

W dniu 14 grudnia 2019 roku Gmina Busko przeprowadziła akcję ekologiczną pod nazwą ODPADY SEGREGUJESZ CHOINKĘ OTRZYMUJESZ, której celem było zwiększenie świadomości proekologicznej wśród mieszkańców miasta i gminy Busko-Zdrój, ze szczególnym zwróceniem uwagi na konieczność segregacji odpadów oraz wynikających z tego korzyści. Mieszkańcy gminy otrzymali świerki w doniczce w zamian za przyniesione odpady komunalne tj.:

- min. 30 puszek aluminiowych lub
- min. 30 opakowań szklanych ( słoiki, butelki ) lub
- min. 30 butelek typu PET lub
- min. 1 kompletny duży sprzęt AGD/RTV (np. lodówka, pralka itp.) lub
- min. 2 kompletne małe sprzęty AGD/RTV (np. żelazko, toster, mikser itp.)

OBOWIĄZUJĄCE ZASADY SELEKCJI ODPADÓW KOMUNALNYCH

W zawiązku z licznymi zapytaniami dotyczącymi segregacji odpadów komunalnych informujemy, że aktualnie obowiązującym schematem selekcji śmieci na terenie Gminy Busko-Zdrój jest system 4 - workowy:

  1. kolor niebieski - papier
  2. kolor żółty- tworzywa sztuczne i metal
  3. kolor zielony- szkło
  4. kolor brązowy - bioodpady (za wyjątkiem gospodarstw, które posiadają własny kompostownik)

Odpady pozostałe po selekcji należy przechowywać w kuble 120 L.

O wszelkich zmianach będziemy informować na bieżąco.

Przypominamy również, że zgodnie z obowiązującą ustawą, od stycznia 2020 r. NIE MA MOŻLIWOŚCI ZADEKLAROWANIA BRAKU SEGREGACJI ODPADÓW.