Twoja przeglądarka jest stara i nie obsługuje tej strony w poprawnym formacie.
Proszę zaktualizować przegladarkę do nowszej wersji lub wybrać inną z listy poniżej.

Przeglądarka FierFox Przeglądarka Google Chrome Przeglądarka Opera Przeglądarka Internet Explorera Przeglądarka Safari
Kategoria

Miasta Partnerskie

Chmielnik (Ukraina)Miasto Chmielnik leży w obwodzie Winnickim, 67 km od Winnicy i 670 km od Buska-Zdroju. Pierwsza wzmianka o mieście Chmielnik pochodzi z 1362 r. Chmielnik, podobnie jak gmina Busko-Zdrój, jest miastem uzdrowiskowym. Jego działalność oparta jest na wykorzystaniu wód radonowych. Obecnie na terenie miasta funkcjonuje siedem sanatoriów.

Współpraca z miastem Chmielnik trwa od 7.11.2003 r.

 

 

Więcej informacji na stronie http://www.hmilnyk.osp-ua.info

Haukipudas (Finlandia)Haukipudas leży nad Zatoką Botnicką, 600 km od Helsinek i 20 km na północ od miasta Oulu. Haukipudas oddalone jest od Buska-Zdroju o 1200 km. Gminę zamieszkuje 17 tyś. mieszkańców, przy czym liczba mieszkańców systematycznie wzrasta o ok. 2 % w skali roku. Ważne miejsce w życiu gminy odgrywa turystyka. Co roku gmina Haukipudas gości ponad 40 tys. osób. Największą atrakcją turystyczną jest park rozrywki Virpiniemi, na terenie którego znajdują się dwie skocznie narciarskie, trasy do biegów narciarskich i inne atrakcje.

Współpraca z Haukipudas trwa od 4.10.2003 r.

Więcej informacji na stronie http://www.haukipudas.fi

Specchia (Włochy)Specchia jest małą gminą o powierzchni 24,74 km2, położoną na dalekim południu Włoch. Jest ona oddalona od Buska-Zdroju o ponad 2150 km. Specchia jest najmniejszym z "bliźniaków", zamieszkuje ją bowiem tylko 5 tys. mieszkańców. Pierwsza wzmianka o Specchii pochodzi z 1000 roku. Na terenie miasta można napotkać wiele zabytków świadczących o jego bogatej historii.
Specchia była organizatorem I Konferencji Miast Bliźniaczych (2003 r.), za którą Komisja Europejska przyznała jej prestiżową nagrodę "Złotych Gwiazd".

Współpraca z miastem Specchia trwa od 4.10.2003 r.

 

 

 

Więcej informacji na stronie http://www.comune.specchia.lecce.it

Steinheim (Niemcy)

Steinheim leży w odległości 1100 km od Buska-Zdroju w landzie Nadrenia Północna – Westfalia, niedaleko miasta Dortmund i Kolonia. Steinheim jako jednostka terytorialna składa się z miasta Steinheim o powierzchni 76 km2 i ośmiu wsi. Łącznie teren miasta i wsi zamieszkuje 14 tys. mieszkańców. Istotną rolę w życiu miasta odgrywa działalność ok. 150 rozmaitych stowarzyszeń. Jedno z nim zajmuje się organizacją karnawału, który co roku ściąga do Steinheim wielu turystów.

W 2006 r. miasto Steinheim było organizatorem IV Konferencji Miast Bliźniaczych, w której uczestniczyli przedstawiciele miast Haukipudas, Specchia, Szigetszentmiklós i Busko-Zdrój. Konferencja była współfinansowana ze środków Unii Europejskiej.

Współpraca ze Steinheim trwa od 4.10.2003 r.

Więcej informacji na stronie http://www.steinheim.de

Sveti Martin na Muri (Chorwacja)

Sveti Martin na Muri leży na północy Chorwacji. Miejscowość założono na fundamentach starożytnej osady rzymskiej Helicanum z pierwszego wieku naszej ery. Sveti Martin na Muri zamieszkuje blisko 3000 mieszkańców z czego 29% ma mniej niż 19 lat. W granicach terytorialnych gminy znajduje się 13 wsi.
Gospodarka koncentruje się na rolnictwie organicznym, małych przedsiębiorstwach i turystyce. Największą atrakcją a zarazem największym pracodawcą w gminie jest ośrodek golfowo-wypoczynkowy Toplice Sveti Martin.
 

Sveti Martin na Muri zostało przyjęte oficjalnie w poczet miast bliźniaczych 27.06.2009 r. Wcześniej od marca 2008 r. uczestniczyło w przygotowaniu i realizacji wspólnego projektu wieloletniego sieci miast bliźniaczych S-S-B-S-S, współfinansowanego ze środków Unii Europejskiej w ramach Programu „Europa dla Obywateli".

Więcej informacji na stronie http://svetimartin.hr

Szigetszentmiklos (Węgry)Szigetszentmiklós leży  w pobliżu Budapesztu, w odległości 550 km od Buska-Zdroju. Nazwa "Szigetszentmiklós" pochodzi od imienia biskupa Myry, Szt Miklósa, patrona rybaków. Gmina ma charakter wielokulturowy, ponieważ na jej terenie mieszka mniejszość bułgarska, niemiecka i romska. Ogółem Szigetszentmiklós zamieszkuje 25 tys. mieszkańców.
W 2004 r. Szigetszentmiklós było organizatorem II Konferencji Miast Bliźniaczych, współfinansowanej przez Komisję Europejską.

Współpraca z Szigetszentmiklós trwa od 4.10.2003 r.

 

Więcej informacji na stronie http://www.szigetszentmiklos.hu