Informacja Burmistrza Miasta i Gminy Busko-Zdrój dla mieszkańców, dotycząca głosowania przez pełnomocnika w wyborach do rad gmin, rad powiatów i sejmików województw oraz w wyborach wójtów, burmistrzów i prezydentów miast, zarządzonych na 16 listopada 2014 r.

W związku z wyborami samorządowymi zarządzonymi na 16 listopada 2014 r., Burmistrza Miasta i Gminy Busko-Zdrój informuje, że przepisy ustawy z dnia 5 stycznia 2011 r. Kodeks wyborczy ( Dz. U. z 2011 r. nr 21 poz. 112 ) umożliwia ustanowienie pełnomocnika, który w imieniu wyborcy odda głos w wyborach.

Szczegółowe zasady w sprawie sporządzania aktu pełnomocnictwa do głosowania w wyborach do rad gmin, rad powiatów i sejmików województw oraz w wyborach wójtów, burmistrzów i prezydentów miast określa rozporządzenie Ministra Spraw Wewnętrznych i Administracji z dnia 28 lipca 2011 r. w sprawie sporządzenia aktu pełnomocnictwa do głosowania w wyborach: do Sejmu Rzeczypospolitej Polskiej i do Senatu Rzeczypospolitej Polskiej, Prezydenta Rzeczypospolitej Polskiej, do Parlamentu Europejskiego w Rzeczypospolitej Polskiej, do organów stanowiących jednostek samorządu terytorialnego oraz wójtów, burmistrzów i prezydentów miast ( Dz. U. z 2011 r. nr 157. poz. 936 )

Kto może ustanowić pełnomocnika?

1. Osoba posiadająca orzeczenie o znacznym lub umiarkowanym stopniu niepełnosprawności w rozumieniu ustawy z dnia 27 sierpnia 1997 roku o rehabilitacji zawodowej i społecznej oraz zatrudnianiu osób niepełnosprawnych ( Dz. U. z 2011 r. nr 127 poz. 721
  2. Osoba, która najpóźniej w dniu głosowania ukończy 75 lat

Kto może być pełnomocnikiem?

Osoba wpisana do rejestru wyborców w tej samej gminie, co udzielający pełnomocnictwa do głosowania.

Kto nie może być pełnomocnikiem?

1. Osoba wchodząca w skład komisji obwodowej właściwej dla obwodu głosowania osoby udzielającej pełnomocnictwa do głosowania.
  2. Mężowie zaufania.
  3. Kandydaci na radnego oraz na wójta, burmistrza i prezydenta miasta.

Pełnomocnictwo można przyjąć od jednej osoby bądź od dwóch osób, jeżeli co najmniej jedną z nich jest wstępny (ojciec, matka, dziadek, babka, itd.), zstępny (córka, syn, wnuk, wnuczka, itd.), małżonek, brat, siostra lub osoba pozostająca w stosunku przysposobienia, opieki lub kurateli w stosunku do pełnomocnika.

Jak udzielić pełnomocnictwa?

W celu sporządzenia aktu pełnomocnictwa wyborca udzielający pełnomocnictwa składa wniosek (na druku) do Burmistrza Miasta i Gminy, w której jest wpisany do rejestru wyborców.

Do wniosku należy dołączyć:

1. Pisemną zgodę osoby mającej być pełnomocnikiem na przyjęcie pełnomocnictwa do głosowania (na druku).
  2. Kopię aktualnego orzeczenia właściwego organu orzekającego o ustaleniu stopnia niepełnosprawności, jeżeli wyborca udzielający pełnomocnictwa w dniu głosowania nie będzie miał ukończonych 75 lat

Ważne terminy:

Wniosek należy złożyć najpóźniej do dnia 7 listopada 2014 r.

Wyborca, który udzielił pełnomocnictwa ma prawo:

• cofnięcia udzielonego pełnomocnictwa do głosowania najpóźniej na 2 dni przed dniem wyborów tj. do 14 listopada 2014 poprzez złożenie stosownego oświadczenia wójtowi (burmistrzowi, prezydentowi miasta) gminy, w której sporządzono akt pełnomocnictwa lub doręczenie takiego oświadczenia właściwej obwodowej komisji wyborczej w dniu głosowania,
  • do głosowania osobistego pod warunkiem głosowania wcześniej niż pełnomocnik.

Gdzie można składać wnioski?

Wnioski należy składać w Wydziale Spraw Obywatelskich Urzędu Miasta i Gminy Busko-Zdrój pokój 47 w godzinach: poniedziałek od 8:00 do 16:00, wtorek – piątek od 7:00 do 15:00

Szczegółowe informacje dotyczące udzielania pełnomocnictw można uzyskać pod numerem telefonu: 41 370 52 26.

Druki wniosków można pobrać w Biurze Obsługi Interesanta Urzędu Miasta i Gminy w Busku-Zdroju, ul. Mickiewicza 10 lub ze strony internetowej: http://www.umig.busko.pl