KOMUNIKAT WS. ZASAD ZGŁASZANIA KANDYDATÓW DO SKŁADÓW OBOWODOWYCH KOMISJI WYBORCZYCH W WYBORACH DO SEJMU RZECZYPOSPOLITEJ POLSKIEJ I DO SENATU RZECZYPOSPOLITEJ POLSKIEJ ZARZĄDZONYCH NA DZIEN 15 PAŹDZIERNIKA 2023 R.

Zasady zgłaszania kandydatów do składów obwodowych komisji wyborczych reguluje uchwała nr 11/2019 Państwowej Komisji Wyborczej z dnia 27 lutego 2019 r. (M.P. 2019 poz.338 ze zmianami) w sprawie powoływania obwodowych komisji wyborczych w obwodach głosowania utworzonych w kraju, w wyborach do Sejmu Rzeczypospolitej Polskiej i do Senatu Rzeczypospolitej Polskiej, Prezydenta Rzeczypospolitej Polskiej oraz do Parlamentu Europejskiego zmieniona uchwałą nr 71/2023 Państwowej Komisji Wyborczej z dnia 17 sierpnia 2023 r.

Zgłoszenie kandydata do składu obwodowej komisji wyborczej musi zostać dokonane na druku stanowiącym załącznik do ww. uchwały: https://wybory.gov.pl/sejmsenat2023/pl/pkw_uchwaly/51841

INFORMACJA DOTYCZĄCA ZGŁOSZEŃ PRZEZ ZAREJESTROWANE KOMITETY WYBORCZE

Osoby zainteresowane udziałem w pracach obwodowych komisji wyborczych w pierwszej kolejności winny zwrócić się do pełnomocników komitetów wyborczych zarejestrowanych w wyborach do Sejmu Rzeczypospolitej Polskiej oraz do Senatu Rzeczypospolitej Polskiej, zarządzonych na dzień 15 października 2023 r., którzy dokonują zgłoszeń kandydatów do składów OKW.

Wykaz zarejestrowanych komitetów wyborczych udostępnia Państwowa Komisja Wyborcza na stronie internetowej https://wybory.gov.pl/sejmsenat2023.

Termin zgłaszania przez pełnomocników wyborczych (lub upoważnione przez nich osoby) kandydatów na członków obwodowych komisji wyborczych upływa 15 września 2023 r.

Zgłoszenie kandydata na członka OKW nie gwarantuje powołania w skład komisji, ponieważ, zgodnie z zasadami określonymi Kodeksem Wyborczym i uchwałami Państwowej Komisji Wyborczej, w przypadku zgłoszenia przez komitety wyborcze do danej komisji większej liczby kandydatów niż ustawowo określona liczba członków OKW, konieczne będzie przeprowadzenie losowania.

O terminach przeprowadzenia ewentualnych losowań komitety wyborcze zostaną poinformowane odrębnym komunikatem.

Zgłoszenia kandydatów na członków OKW można składać w tymczasowej siedzibie Urzędu Miasta i Gminy w Busku-Zdroju (Internat Zespołu Szkół Techniczno-Informatycznych w Busku-Zdroju al. Mickiewicza 27, 28-100 Busko-Zdrój)., pok. 12 w godzinach: poniedziałek od 8:00 do 16:00, wtorek-piątek od 7:00 do 15:00.

Podpisane zgłoszenia należy złożyć w wersji papierowej.

Aktualny wykaz stałych i odrębnych obwodów głosowania i siedzib OKW na terenie Miasta i Gminy Busko-Zdrój dostępny jest na stronie internetowej: https://www.umig.busko.pl/wybory2023/wybory-2023.html

Pełnomocnicy komitetów wyborczych lub osoby upoważnione do dokonania zgłoszeń kandydatów na członków obwodowych komisji wyborczych proszeni są o wcześniejszy kontakt z Urzędem Miasta i Gminy Busko-Zdrój w celu ustalenia terminu przyjęcia dokumentacji i ewentualnych uzgodnień o charakterze organizacyjnym pod nr tel.: 41 370 5236, 41 370 5261.