Twoja przeglądarka jest stara i nie obsługuje tej strony w poprawnym formacie.
Proszę zaktualizować przegladarkę do nowszej wersji lub wybrać inną z listy poniżej.

Przeglądarka FierFox Przeglądarka Google Chrome Przeglądarka Opera Przeglądarka Internet Explorera Przeglądarka Safari
Kategoria

Informacje dla wyborców niepełnosprawnych

Głosowanie w obwodzie głosowania dostosowanym do potrzeb wyborców niepełnosprawnych.

W celu umożliwienia wszystkim mieszkańcom udziału w głosowaniu, na terenie Miasta i Gminy Busko-Zdrój wyznaczone zostały lokale dostosowane do potrzeb wyborców niepełnosprawnych.

Obwieszczenie
Burmistrza Miasta i Gminy Busko-Zdrój
z dnia 6 października 2014 roku.

w sprawie informacji o numerach i granicach obwodów głosowania oraz wyznaczonych siedzibach obwodowych komisji wyborczych w tym o siedzibach obwodowych komisji wyborczych właściwych dla głosowania korespondencyjnego i o lokalach przystosowanych dla potrzeb osób  niepełnosprawnych, w związku z wyborami do rad gmin, rad powiatów, sejmików województw i rad dzielnic m.st. Warszawy oraz wyborów wójtów, burmistr zów i prezydentów miast zarządzonymi na dzień 16 listopada

Wyborcy niepełnosprawni mogą składać wnioski o dopisanie ich do spisu wyborców w obwodzie głosowania dostosowanym do potrzeb osób niepełnosprawnych do dnia 12 listopada 2014 r.

Wnioski przyjmowane są w Urzędzie Miasta i Gminy w Busku-Zdroju w pok. Nr 3 na Biurze Obsługi Interesanta w godzinach urzędowania.

Wzór wniosku o dopisanie wyborcy niepełnosprawnego w wybranym obwodzie głosowania

Głosowanie przez pełnomocnika.

Do dnia 7 listopada 2014 r. należy składać wnioski o sporządzenie aktu pełnomocnictwa do głosowania.

Głosować przez pełnomocnika mogą wyborcy którzy najpóźniej w dniu głosowania ukończą 75 lat lub posiadający orzeczenie o znacznym lub umiarkowanym stopniu niepełnosprawności, w tym także wyborcy posiadający orzeczenie organu rentowego o:

  1. całkowitej niezdolności do pracy;
  2. niezdolności do samodzielnej egzystencji;
  3. orzeczenie o zaliczeniu do I grupy inwalidów;
  4. orzeczenie o zaliczeniu do II grupy inwalidów;

a także osoby o stałej albo długotrwałej niezdolności do pracy w gospodarstwie rolnym, którym przysługuje zasiłek pielęgnacyjny.

Nie mają prawa do głosowania przez pełnomocnika wyborcy przebywający w:

  • zakładach opieki zdrowotnej,
  • domach pomocy społecznej,
  • zakładach karnych i aresztach śledczych oraz ich oddziałach zewnętrznych, a także wyborcy głosujący korespondencyjnie.

Pełnomocnikiem może być osoba wpisana do rejestru wyborców w tej samej gminie, co udzielający pełnomocnictwa.

Pełnomocnikiem nie może być osoba wchodząca w skład komisji obwodowej właściwej dla obwodu głosowania osoby udzielającej pełnomocnictwa do głosowania, a także mężowie zaufania, jak również kandydaci w danych wyborach.

Pełnomocnictwo można przyjąć tylko od jednej osoby lub od dwóch osób, jeżeli co najmniej jedną z nich jest wstępny, zstępny, małżonek, brat, siostra lub osoba pozostająca w stosunku przysposobienia, opieki lub kurateli w stosunku do pełnomocnika.

Akt pełnomocnictwa do głosowania sporządza się na wniosek wyborcy złożony na określonym formularzu.

Do wniosku należy dołączyć:

  1. Pisemną zgodę osoby mającej być pełnomocnikiem na przyjęcie pełnomocnictwa;
  2. Kopię aktualnego orzeczenia właściwego organu orzekającego o ustaleniu stopnia niepełnosprawności, jeżeli wyborca udzielający pełnomocnictwa w dniu głosowania nie będzie miał ukończonych 75 lat.

Wniosek o sporządzenie aktu pełnomocnictwa

Zgoda na przyjęcie pełnomocnictwa

Wnioski o sporządzenie aktu pełnomocnictwa należy złożyć najpóźniej do 9 dnia przed dniem wyborów, tj. do dnia 7 listopada 2014 r.

Wniosek można złożyć pocztą lub przez dowolną osobę w Urzędzie Miasta i Gminy w Busku-Zdroju - Wydziale Spraw Obywatelskich, pok. Nr 47, III piętro, w godzinach urzędowania:

  • poniedziałek – od godz. 8:00 do godz. 16:00
  • wtorek –piątek od godz. 7:00 do godz. 15:00

Akt pełnomocnictwa jest sporządzany w miejscu zamieszkania wyborcy lub w innym miejscu na obszarze gminy, jeżeli wyborca zwróci się o to we wniosku o jego sporządzenie przed burmistrzem lub innym pracownikiem urzędu upoważnionym przez burmistrza do sporządzania aktów pełnomocnictwa do głosowania.

Wyborca ma prawo cofnąć pełnomocnictwo:

  1. głosując osobiście, jeśli nie zagłosował przed nim jego pełnomocnik (głosowanie osobiste unieważnia pełnomocnictwo),
  2. składając stosowne oświadczenie:
    -burmistrzowi, najpóźniej do 14 listopada 2014 r.
    -właściwej obwodowej komisji wyborczej w dniu głosowania, jeśli nie zagłosował wcześniej jego pełnomocnik (głosowanie osobiste unieważnia pełnomocnictwo).

Informacja telefoniczna 41 370 52 26

Głosowanie korespondencyjne.

Głosować korespondencyjnie mogą wyborcy posiadający orzeczenie o znacznym lub umiarkowanym stopniu niepełnosprawności, w tym także wyborcy posiadający orzeczenie organu rentowego o:

  1. całkowitej niezdolności do pracy;
  2. niezdolności do samodzielnej egzystencji;
  3. orzeczenie o zaliczeniu do I grupy inwalidów;
  4. orzeczenie o zaliczeniu do II grupy inwalidów;

a także osoby o stałej albo długotrwałej niezdolności do pracy w gospodarstwie rolnym, którym przysługuje zasiłek pielęgnacyjny.

Nie mają prawa do głosowania korespondencyjnego wyborcy przebywający w:

  • zakładach opieki zdrowotnej,
  • domach pomocy społecznej,
  • zakładach karnych i aresztach śledczych oraz ich oddziałach zewnętrznych, a także wyborcy głosujący przez pełnomocnika.

Zamiar głosowania korespondencyjnego należy zgłosić burmistrzowi najpóźniej do 21 dnia przed dniem wyborów, tj. do dnia 27 października 2014 r. (poniedziałek).

Zgłoszenie może być dokonane ustnie, pisemnie, telegraficznie, telefaksem lub w formie elektronicznej.

Zgłoszenie musi zawierać:

  • nazwisko i imię (imiona),
  • imię ojca,
  • datę urodzenia,
  • numer ewidencyjny PESEL, a w przypadku obywatela Unii Europejskiej niebędącego obywatelem polskim numer paszportu lub innego dokumentu stwierdzającego tożsamość,
  • oświadczenie o wpisaniu wyborcy do rejestru wyborców w danej gminie,
  • oznaczenie wyborów, których dotyczy zgłoszenie,
  • kopię orzeczenia o niepełnosprawności,
  • żądanie załączenia nakładki w alfabecie Braille'a, o ile wyborca ich sobie zażyczy,
  • adres na który ma być wysłany pakiet wyborczy.

Zgłoszenie zamiaru głosowania korespondencyjnego

W przypadku braku wymaganych danych w zgłoszeniu burmistrz lub osoba przez niego wskazana wzywa wyborcę do uzupełnienia wniosku w ciągu 3 dni. Zgłoszenia nie uzupełnione w wyznaczonym terminie nie są dalej rozpatrywane, o czym wyborca zostaje powiadomiony.

Wyborcy niepełnosprawnemu, który zgłosił zamiar głosowania korespondencyjnego, dostarcza się pakiet wyborczy, nie później niż 7 dni przed dniem wyborów.

Pakiet wyborczy doręcza się wyłącznie do rąk własnych wyborcy niepełnosprawnego, po okazaniu dokumentu potwierdzającego tożsamość i pisemnym pokwitowaniu odbioru.

Jeżeli odbierający nie może potwierdzić odbioru doręczający sam stwierdza datę doręczenia oraz wskazuje odbierającego i przyczynę braku jego podpisu.

W przypadku nieobecności wyborcy, doręczający zostawi mu informację o dacie powtórnej próby doręczenia (nie później niż 3 dni od dnia pierwszego doręczenia).

W skład pakietu wyborczego wchodzi:

  1. Koperta zwrotna z naniesionym adresem właściwej obwodowej komisji wyborczej;
  2. Karty do głosowania;
  3. Koperta na karty do głosowania;
  4. Nakładki na karty do głosowania sporządzone w alfabecie Braille'a – jeśli wyborca zażądał ich przesłania;
  5. Oświadczenie o osobistym i tajnym oddaniu głosu na karcie do głosowania.

Wyborca, po wypełnieniu karty lub kart do głosowania, wkłada ją do koperty na kartę do głosowania i zakleja kopertę. Zaklejoną kopertę na kartę do głosowania wraz z podpisanym oświadczeniem umieszcza w kopercie zwrotnej i przekazuje, za pokwitowaniem, pracownikowi Poczty Polskiej, który zgłosi się po jej odbiór najpóźniej ostatniego dnia roboczego przed dniem wyborów. Przesyłka ta jest zwolniona z opłat pocztowych. Koperty zwrotne przekazywane są do właściwej obwodowej komisji wyborczej do zakończenia głosowania.

Wyborca niepełnosprawny może osobiście dostarczyć kopertę zwrotną do wyznaczonej mu do głosowania korespondencyjnego obwodowej komisji wyborczej.

W przypadku, gdy pakiet wyborczy nie został odebrany z powodu podania przez wyborcę błędnego adresu, a wyborca podtrzymuje chęć głosowania korespondencyjnego istnieje, na wyraźne żądanie wyborcy, możliwość doręczenia pakietu na inny adres ale wyłącznie na terenie tej samej gminy.

W przypadku złożenia przez wyborcę oświadczenia o rezygnacji z głosowania korespondencyjnego, możliwe jest wydanie temu wyborcy zaświadczenia o prawie do głosowania lub dopuszczenie do głosowania osobistego w lokalu wyborczym, jeżeli zwrócił on, osobiście, przez pocztę lub w inny sposób, pakiet wyborczy w stanie nienaruszonym. W takiej sytuacji wyborca będzie głosował w obwodzie, w którym został dopisany do spisu wyborców w związku ze zgłoszeniem zamiaru głosowania korespondencyjnego.

Zgłoszenia zamiaru głosowania korespondencyjnego, w tym przy pomocy nakładki na kartę do głosowania sporządzonej w alfabecie Braille'a przyjmowane są w Urzędzie Miasta i Gminy w Busku-Zdroju przy ul. Mickiewicza 10 na III piętrze pok. Nr 47 w godzinach urzędowania:

  • poniedziałek – od godz. 8:00 do godz. 16:00
  • wtorek –piątek od godz. 7:00 do godz. 15:00

do dnia 27 października 2014 r.

Szczegółowe informacje w pok. 47 lub pod numerem telefonu 41 370 52 26

Zgłoszenia zamiaru głosowania korespondencyjnego za pośrednictwem faksu lub w sposób elektroniczny przyjmowane są odpowiednio:
Fax: 41 370 52 90
e-mail: Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.

Głosowanie w lokalu wyborczym przy użyciu nakładki na kartę do głosowania sporządzonej w alfabecie Braille'a

Wyborca niepełnosprawny może także głosować przy użyciu nakładki na kartę do głosowania sporządzonej w alfabecie Braille'a, w lokalu wyborczym. W dniu wyborów obwodowa komisja wyborcza wraz z kartą do głosowania wyda wyborcy niepełnosprawnemu, na jego prośbę, nakładkę na tę kartę. Po oddaniu głosu wyborca obowiązany jest zwrócić komisji obwodowej nakładki na karty.

Korzystanie z pomocy innej osoby w trakcie głosowania w lokalu wyborczym

Wyborcy niepełnosprawnemu, na jego prośbę, może pomagać w głosowaniu w lokalu wyborczym inna osoba, w tym także niepełnoletnia. Pomoc ta może mieć tylko techniczny charakter; nie może ona polegać na sugerowaniu wyborcy sposobu głosowania lub na głosowaniu w zastępstwie tego wyborcy. Dopuszczalne jest, aby na życzenie wyborcy niepełnosprawnego w pomieszczeniu za zasłoną przebywała osoba udzielająca pomocy. Osobą tą nie może być członek komisji ani mąż zaufania.

Natomiast komisja jest obowiązana, na prośbę wyborcy niepełnosprawnego, do przekazania ustnie treści obwieszczeń wyborczych w zakresie informacji o komitetach wyborczych biorących udział w wyborach oraz zarejestrowanych kandydatach i listach kandydatów.